2 Şubat 2012 Perşembe

Notodden


Selam,

Barış Manço' nun ölümünün 13. yıldönümü şerefine bir Sarı Çizmeli Mehmet Ağa paylaşamadım ya da mezar başında akordu kaçmış gitarla Gülpembe çalamadım ancak kendisinin şerefine dünyanın kuzeylerinden bir noktaya yer veriyorum. Kuzey derken referansım üst. Dünya'nın evrendeki bulunduğu noktadan kuzeyi gibi astrofiziksel hususlara girmiyorum.

Bu güzide nahiyemiz Notodden. Norveç' in güneyinde ama yeterince kuzeyde bir kasaba. Ya arkadaş çıkıntılık yapmak için gittin burayı mı beğendin diyen arkadaşlarımı dinliyorum ve cevap hakkımı kullanarak evet diyorum.  Havası, suyu, südü güzel kasabada bir müzisyen yoğunluğu var ki aklım durdu. İsimleri arka arkaya yazayım da kalabalık gözüksün: Ihsahn, Mortiis, Peccatum, Starofash, Leprous, Emperor ve Seasick Steve benim bildiklerim.


Kırşehir' e gitsem Boztepe kasabasına ki gerçekten böyle bir yer var. En genel kelimeleri kullanarak "random ilçe generator" olarak çalışmadım. Orada da belki bu sayıda ve kendi tarzında benzer nitelikte sanatçılarımız vardır ama ne yapalım ben bunları seviyorum. Kasabanın blues festivaline Glenn Hughes' un gelmesi de cazibeyi arttıran niteliklerden biri.

Kasabanın bir çok özelliği vardır muhakkak merak edenlere wikipedia diye çok acaip bir site var oradan bakmalarını tavsiye ediyorum. Öyle bir site  ki geçtiğimiz hafta bir günlüğüne kapandığında ciddi bir boşluğa düştüm.

  Bugünlerde ilgilenmek zorunda olduğum katma değer, maliyet gibi konularda karşılaştığı en muhteşem örnek Wikipedia. 2010 yılında 16 milyon dolar bağış toplayan Wikipedia' nın toplam 45 çalışanı var. Yani Türkiye' de 45 çalışana sahip orta ölçekli bir KOBİ hayalini bile kurmadığı bir gelir. Şöyle düşünecek olursak, Kırşehir Boztepe' ye geri dönelim. İlçemizin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Ayrıntılı  bilgiye http://boztepe.gov.tr/boztepe-tanitim/50-ilce-ekonomisi.html ulaşabilirsiniz. Verilerden de görüleceğe üzere yaklaşık 10.000 büyükbaş, 13.000 küçükbaş ve 5.000 kanatlı hayvanın yanı sıra, tahıl yoğunluklu tarım faaliyetleri Wikipedia' nın 45 kişi ile sağladığı katma değeri sağlaması imkansız gözükmektedir. Notodden' in elinde bulundurduğu enerji ve sanayi kuruluşları(bkz:Norsk Hydro)Wikipedia ile karşılaştırılabilir belki.

Konumuza geri dönelim. Notodden' e  yerleşsek belki bana da bir albüm yapar Ihsahn. Ihsahn diyorum da apartman yöneticisi ismi gibi duyuluyor bize fakat iyi müzisyen. Müzikal evrim nasıl olur gördüm kendisinde. İşte Notodden' e gitsem 5. biradan sonra İhsanım diye başlayan cümlelerimle bunları anlatırım.

NOT: Yine Ihsahn' ın firmasından(Mnemosyne Productions) 2011 yılında  çıkan Leprous- Bilateral albümünü tüm rahatsız bünyelere tavsiye ediyorum.

Ciao!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder