13 Haziran 2011 Pazartesi

Gazanfer'le Hadım Takıma Programı

Bugün didaktik ve bizim kolumuza belki bir altın bilezik takabilecek bir yazı yazmak istiyorum. Çünkü bu blog, bir boşvermişçilik, 19. yy. İngiliz burjuvası ama hicivden de ödün vermemciliğin kalesi gibi görünmesini istemem. Zira ben de oturduğum yerden mesajlar en olmadı powerpoint sunuları hazırlamak isterdim. Fakat gerçekten bu konuda uzmanlar, akademisyenler canhıraş çabalar veriyorlar. Gerek madencilik, mühendislik gerekse tarih, siyaset konsunda canlarını dişlerine takıp, o arka plan senin bu müzik benim hani nerede sümüklü çocuk fotoğrafı diyerek aldılar gidiyorlar.

Beni yine yolumdan saptıran okuyucuma, bugün bir şey öğreteceğim. Beraberce yaparsak benim bilgimin de pekişeceğine eminim. Çünkü bilgi, sevgi, paylaştıkça büyür. Acı küçülür.

Bugün bir podcast nasıl yapılır onu inceleyeceğiz:
cnet yazarı Rick Broida' dan esinlenerek burada nasıl olur bu iş bir bakalım.
Malzemeler:
1. 4 saatlik süre(isteğe göre)
2. 50 dolar(bugünkü kur ile 78.9 TL) para

bu 50 doları aslında amerikan kafasıyla tutar. Biz gitsek 20şer liradan 2 headset alsak biraz da kuruyemiş, fanta tamam. İlk bölüm çıkar.
Bir de kayıt edecek software meselesi önemli ama freeware olarak Audacity bizi ziyadesiyle idare edecektir. Bir dönem Sesli Kitap Gönüllüleri de bu program vasıtasıyla kayıt yapabildiklerine göre bizim podcast işini idare eder.

Altyapı hazırlandıktan sonra, yapacağın podcastin planına geldi sıra. Rick demiş ki politik görüşten tutunuz da ev hayvanlarına kadar muhtelif konularda konuşabilirsiniz. Ancak ben politik görüşlerimi paylaşırken bir yandan da ev hayvanlarının parti amblemi neden olamadığını da konuşabilirim. Hak vermek gereklidir ki, bir plan olmazsa uzun süren "mmmmmmm...." veya "aaaaaaaaaa..." ya da "şey...." tarzı doğa sesleri ile podcastin süresini yiyebiliriz.

Kayıt aşamasında ise paylaşmam gereken husus; 44.1 KHz ve 16-bit sampling üstü ses kalitesinden çalışmanızdır. Zira bunu ben söylesem inanmayın. Cnet yetkilisi diyor. Sakarya mahalle radyosu kıvamında olmasın. Hani oyunlarda minimum gereksinimlerde açınca adamların her biri satranç oyuncusu gibi düşüne düşüne hareket ediyor ya öyle kanser etmeyin dinleyeni de.

Bu iş de tamamlandıysa rötuşlar ve sunma aşamasına geliyoruz. Benim tavsiyem arkaya "Yedi Karanfil" albümünden bir parça koyun. Bir de giriş için intro hazır edin.

Podcasti cd olarak cami kapısında dağıtmak manasız olacağına göre bir server oluşturmanız veya Ourmedia.org gibi ücretsiz bir siteye yüklemeniz konusunda size salık verdim. Bu konuda zayıfım.

Son olarak da ben nasıl bloga girenin çıkanın kaydını tutuyorsam, siz de tutun. geri dönüş alın. Dinleyici mektuplarına yer verin. Bir şeyler yapın herşeyi ben mi söyleyeceğim.

Bir de benim gibi sürekli teapot olarak hatırlamayın. Podcast demeden önce aklıma hep teapot geliyor.

Ciao!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder